Tämä lämmittävä retkiruoka kypsyy helposti termoksessa parin tunnin ulkoilun aikana, mutta ohjeen voi myös tuplata ja valmistaa keiton retkikeittimellä isommalle porukalle. Resepti on virkistävä poikkeus kaikkien retkimössöjen keskellä, sillä auringonkukan siemenet ja kuivatut kasvikset tuovat keittoon pureskeltavaakin. Lisäksi reppuun kannattaa varata eväsleivät ja hifistelijät voivat sään salliessa pakata mukaan ranskankermaa tuomaan keittoon täyteläisyyttä.
Termospulloon valmistettavat ruoat toimivat erityisen hyvin talvivaelluksella lounaana: ruoka laitetaan aamupalalla tekeytymään ja ruoka on valmis syötäväksi heti tauolle tultaessa. Näin lyhyttä valoisan aikaa ei tarvitse käyttää ruoanlaittoon eikä tauolla ehdi tulemaan liian kylmä.

Ohje 2:lle, noin 1,50 €/ruokailija
- Punaisia linssejä tai pikalinssejä 1,5 dl
- Kuivattuja keittokasviksia 1 pss (17 g)
- Auringonkukan siemeniä 2 rkl (n. 20 g)
- Pirkka tomaattikeittojauhetta 1/2 pss (40 g)
- Kurkumaa 1/2 tl
- Jauhettuja korianterin siemeniä 1/2 tl
- Juustokuminaa eli jeeraa 1/2 tl
- Tulista savupaprikaa pikkulusikan kärjellinen eli noin maustemitta, voit korvata esimerkiksi chilirouheella
- Tulisemmasta ja mausteisemmasta ruuasta pitävät voivat huoletta laittaa mausteita esimerkiksi 1,5 kertaa ohjeen verran. Mausteet voi myös vaihtaa paremmin omaan makuun ja maustekaappiin sopiviksi.
- Mittaa ainekset termokseen. Ohjeessa on käytetty 0,75 l Airamin terästermosta.
- Kaada perään kiehuvaa vettä termos täyteen ja sekoita hyvin.
- Retkeile 2-4 tuntia ja anna keiton hautua.
- Syö leivän ja halutessasi ranskankerman kanssa.
Kommentit:
”Siemenet tuo kivasti pureskeltavaa”
”Kelpo eväs, aika tomaattikeittoinen ja suolainen”
”Tää valmistui kätevästi talviretkellä”